Stomatitas – kas tai

Stomatitas yra bendras terminas, apibūdinantis burnos ertmės gleivinės uždegimą. Šis sutrikimas gali sukelti įvairių simptomų ir nepatogumų, įskaitant skausmą, paraudimą, opas ir diskomfortą valgant ar kalbant. Stomatitas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir dažnai yra susijęs su įvairiais veiksniais, tokiais kaip infekcijos, imuninės sistemos sutrikimai ar dirginančios medžiagos.

1. Stomatito tipai

Yra keletas stomatito tipų, kurių kiekvienas turi skirtingas priežastis ir simptomus:

 • Aftinis stomatitas (aftos): Tai dažniausiai pasitaikantis stomatito tipas, pasižymintis mažomis, skausmingomis opomis burnos gleivinėje. Aftos dažnai atsiranda dėl streso, imuninės sistemos susilpnėjimo ar traumos burnos gleivinei.
 • Herpetinis stomatitas: Šį tipą sukelia herpes simplex virusas. Jis dažniausiai pasireiškia mažais pūsleliais aplink lūpas, tačiau gali plisti ir į burnos gleivinę.
 • Candida stomatitas: Sukeltas grybelio Candida albicans, šis tipas dažniausiai pasireiškia baltomis apnašomis ant liežuvio, gomurio ir burnos gleivinės. Jis dažnai atsiranda dėl antibiotikų vartojimo, imuninės sistemos susilpnėjimo ar prastos burnos higienos.
 • Kontaktinis stomatitas: Atsiranda dėl kontakto su dirginančiomis medžiagomis, tokiomis kaip tam tikros maisto rūšys, chemikalai ar dantų protezai.

2. Simptomai

Stomatito simptomai gali skirtis priklausomai nuo tipo, tačiau dažniausiai apima:

 • Skausmas ir diskomfortas burnoje
 • Paraudimas ir patinimas
 • Mažos opos ar pūslelės
 • Baltos apnašos (candida stomatito atveju)
 • Sunkumas valgant ar kalbant
 • Kraujavimas (retais atvejais)

3. Priežastys

Stomatitą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant:

 • Virusinės ir bakterinės infekcijos
 • Grybelinės infekcijos (candida)
 • Imuninės sistemos sutrikimai
 • Burnos trauma ar dirginimas
 • Tam tikri vaistai
 • Hormoniniai pokyčiai
 • Vitaminų ir mineralų trūkumai (ypač vitamino B12, folio rūgšties ir geležies)

4. Gydymas

Stomatito gydymas priklauso nuo jo tipo ir priežasties. Aftinio stomatito atveju, dažnai rekomenduojama naudoti vietinius anestetikus ir antiseptikus, kad sumažintų skausmą ir uždegimą. Herpetinio stomatito gydymui gali būti skiriami antivirusiniai vaistai. Candida stomatitas gydomas priešgrybeliniais preparatais, tokiais kaip nystatinas ar flukonazolas.

Be vaistų, svarbu laikytis geros burnos higienos ir vengti dirginančių medžiagų. Taip pat gali būti naudinga koreguoti mitybą, siekiant užtikrinti, kad gaunate pakankamai vitaminų ir mineralų, reikalingų sveikai burnos gleivinei.

5. Prevencija

Stomatitą galima išvengti, laikantis tam tikrų prevencinių priemonių:

 • Reguliari burnos higiena (dantų valymas, skalavimas antiseptiniu tirpalu)
 • Vengti streso ir pervargimo
 • Sveika mityba, turtinga vitaminais ir mineralais
 • Vengti dirginančių maisto produktų ir cheminių medžiagų
 • Atsakingas vaistų vartojimas ir konsultacijos su gydytoju

Stomatitas yra dažna problema, tačiau tinkamai diagnozavus ir gydant, jis gali būti sėkmingai kontroliuojamas. Jei pastebite bet kokius simptomus, pasitarkite su savo odontologu ar gydytoju, kad nustatytumėte tinkamą gydymo planą.