Iliustracija – pexels.com
Baldų istorija yra ilga ir įdomi, atspindinti žmonijos raidą nuo primityvių bendruomenių iki sudėtingų civilizacijų. Nuo paprastų akmenų, ant kurių sėdėta urvuose, iki prabangių, rankų darbo baldų, puošusių karalių rūmus – baldai visada buvo ne tik funkcionalus, bet ir estetinis objektas.
Net ir patys paprasčiausi, kasdien mūsų matomi valgomojo komplektai – nugyveno labai ilgą istoriją, kol galiausiai pasiekė šių dienų pasiūlą iš kurios mes galime rinktis.
Pirmosios sėdimos vietos
Pirmosios sėdimos vietos buvo tiesiog natūralūs objektai – akmenys, kelmai ar medžių šaknys. Jie suteikė žmonėms galimybę pailsėti ir stebėti aplinką. Vėliau žmonės pradėjo naudoti gyvūnų odas ir kailius, kad susikurtų minkštesnes ir šiltesnes sėdimąsias vietas.
Senovės civilizacijos
Egiptiečiai gamino įvairius baldus iš medžio dažnai juos puošdami raižiniais ir auksu. Jie turėjo lovas, kėdes, stalus ir netgi sofas… Graikai taip pat vertino baldus. Jų baldai buvo paprastesni nei egiptiečių, tačiau dažnai buvo puošiami skulptūromis ir ornamentais. Romėnai perėmė daug baldų gamybos idėjų iš graikų, tačiau pridėjo savo originalių elementų. Jie mėgo prabangius baldus pagamintus iš brangių medienos rūšių.
Viduramžiai
Viduramžiais baldai buvo labiau funkcionalūs nei dekoratyvūs. Dauguma žmonių sėdėjo ant suolų arba kėdžių su aukštomis atlošais. Bažnyčiose buvo naudojami masyvūs mediniai baldai, dažnai puošti raižiniais ir auksu.
Renesansas
Renesanso laikotarpiu atsirado nauji baldų stiliai įkvėpti senovės Graikijos ir Romos meno. Baldai tapo elegantiškesni ir patogesni. Naudotos įvairios medienos rūšys, taip pat oda, aksomas ir šilkas.
Barokas ir Rokoko
Baroko epochos baldai buvo labai puošnūs, su daug raižinių, aukso ir spalvingų audinių. Baldų formos buvo vingiuotos ir išraiškingos. Rokoko stiliaus baldai buvo lengvesni ir elegantiškesni nei baroko. Jie buvo puošiami ažūriniais raižiniais ir pastelinių spalvų audiniais.
Klasicizmas
Klasicizmo laikotarpiu baldai vėl buvo įkvėpti senovės Graikijos ir Romos meno. Jie buvo paprastesni ir proporcingesni. Visgi, gana daug dėmesio buvo skiriama ir puošnumui. Tiesa, tokie baldai tikrai buvo prieinami ne kiekvienam.
XIX a. ir XX a.
Pramoninė revoliucija leido masiškai gaminti baldus, todėl jie tapo prieinamesni plačiajai visuomenei. XX a. pradžioje atsirado modernizmo stilius, kurio baldai buvo funkcionalūs ir paprasti. XX a. antroje pusėje atsirado postmodernizmas, kurio baldai pasižymėjo įvairiomis formomis ir spalvomis. Šio amžiaus baldai padėjo pamatus tiems, kuriuos mes šiuo metu turime savo svetainėje.
Šiuolaikiniai baldai
Šiandien baldai yra ne tik funkcionalus, bet ir meno kūrinys. Dizaineriai kuria unikalius baldus, kurie atitinka šiuolaikinio žmogaus poreikius ir stilių. Naudojamos įvairios medžiagos, technologijos ir gamybos būdai. Daug dėmesio skiriama išmanumui, kuris tradicinį baldą padaro kur kas funkcionalesniu.
Baldų istorija yra ilgas ir įdomus kelias, kuris atspindi žmonijos raidą. Nuo paprastų akmenų iki sudėtingų meno kūrinių – baldai visada buvo neatskiriama mūsų gyvenimo dalis.